Hetked ajaloo lähistel


Moskva olümpiamängud Patarei vanglas

Moskva olümpiamängud Patarei vanglas

Võru raadioamatöör veetis 1980. aasta Moskva olümpiamängud Patarei vanglas, sest võimud kahtlustasid teda spionaazhis.

Nõukogude Liidus hakatakse nüüd kruve kinni keerama, nentis BBC raadio 1980. aasta jaanuaris, kommenteerides akadeemik Andrei Sahharovi arreteerimist kommunistliku vägivallavõimu poolt.

Oli sünge talv. Alles äsja olid Nõukogude väed veerenud üle Afganistaani piiri. Ning kõigele lisaks valmistus Kreml triumfaalseteks Moskva olümpiamängudeks 1980. aasta augustis. Nõukogude Liit näis olevat oma võimsuse tipul. Kõigest hoolimata ei osanud Võru raadioamatöör Peeter Pirn (kutsung UR2EG), kes BBC hoiatust oma suurepärase iseehitatud aparatuuriga kuulas, aimata, et kruvide kinnikeeramine puudutab peagi kõige otsesemalt tedagi.

Pealegi polnud Pirn enam kuigi aktiivne raadioamatöör, selle hobi tippaeg jäi tema jaoks 1970. aastate algusse. Raadioharrastajad otsivad eetrist hobikaaslasi kaugetest maadest ning püüavad nendega sidet saada. Kontakti õnnestumise korral saadetakse üksteisele spetsiaalne postkaart, millega sideseanss fikseeritakse. Mida rohkem kaarte koguneb, seda edasijõudnumaks võib amatöör ennast lugeda.

„Kui oled näiteks 100 erineva maa amatööridega side saanud, siis antakse välja diplom DXCC 100,“ selgitab Pirn, kes sellise tunnustuse ka saavutas. Ent on olemas ka näiteks 500 kontakti diplomid.

„Minul tuli toona tööd kõvasti juurde ning ei jätkunud enam aega raadioga nii palju tegeleda,“ sõnab Pirn, kes toona tuli Narva elektrijaamast tööle tagasi sünnilinna Võrru.

Seda enam tekitas Pirnis, igati rahumeelses energeetikus imestust sedelike, mille talle laua peale jättis üks komptartei liikmest sõber. „KGB jälgib sind!“ seisis seal.

Pirn kehitas õlgu. Mitte midagi jälgimisväärset ei osanud ta oma tegevuses leida.

1980. aasta märtsis  kutsuti Pirn vahetult enne naistepäeva tsiviilkaitsekursustele, mis pidid toimuma Tallinnas. Hommikusse Võru-Tallinna bussi astudes silmas ta istmel tukkumas üht Võru julgeoleku taustaga töötajat, ent ei osanud aimata midagi halba. Alles siis, kui mees Tallinna bussijaamas „virgus“ ning Pirni arreteerima tulnud erariides seltsimeestele õige isiku kätte näitas, viis ta otsad kokku.

Paaripäevase ülekuulamise järel lasti Pirn küll koju, ent arreteeriti taas 13. märtsil. Vabadusse pääses mees alles sama aasta 12. oktoobril. Ning lugu, mille pärast KGB raadioamatööri vintsutas, paneb teda imestusest pead vangutama veel 28 aastat hiljemgi.

Kahtlased sakslased

Uurijate küsimustes koorus Pirnile pikkapeale välja, milles teda kahtlustati: spionaazhis. Mingil põhjusel oli võimuorganeid olümpia-aastal vallanud paranoia, et raadioamatöörid tilgutavad Läände infot Nõukogude elu-olu ning võib-olla koguni Võru lähedal asunud Sänna raketibaasi kohta, kus ootasid väljalennusignaali tuumalõhkepeadega keskmaaraketid.

Pirn sattus KGB ja sõjaväevõimude erilise tähelepanu alla seetõttu, et tal tuvastati „kahtlased“ kontaktid ida- ja läänesakslastega. On ju üpris loomulik, et teineteisega raadioeetris suhtlevate inimeste vahel võib sugeneda põhjalikum kontakt ja isegi sõprus. Aastail 1969 – 1973 käis Pirn mõned korrad Ida-Berliinis kohtumas sealse raadioamatööri Hans Mohnekega (kutsung DM2MBD) ning korra liitus seltskonnaga ka Gerhard Effinger (kutsung DL8LG) koos oma naise Ingega (DL8LY) Läänest.

Lisaks raadiotehnikast ning oma hobist rääkimisele kätkesid need kohtumised seiku, mida toonased kontaktid raudse eesriide eri pooltel elavate inimeste vahel ikka: ida poole liikusid mõned riided ja defitsiitsed tarbeesemed, vastutasuks võõrustati siin külalisi Läänest. Spetsiifiline raadiaajakiri CQ-DL, mida Lääne-Saksamaalt otse Ida-Saksamaale saata millegipärast ei tohtinud, küll aga võis seda läkitada Nõukogude Liitu, liikus Peeter Pirni kätest edasi Hansu lugemislauale.

1973. aastal need kohtumised lõppesid, sest sel aastal arreteeriti Hans Poolas „kavatsuse eest põgeneda Lääne-Saksamaale“, nagu punavõimud toona formuleerisid. Niisugune kavatsus läks Hansule maksma kuus ja pool aastat vangistust.

Peagi pärast seda sai Peeter saladusliku postkaardi Taanist, millel seisis vaid napp sõnum: „Me võtsime midagi ette. 10 000 Saksa marka.“

Mida oli kaardi tundmatu saatja öelda soovinud, sel teemal vaevasid nüüd pead nii Peeter Pirn kui ka julgeolekutöötajad, kes olid kaardist endale koopia valmistanud juba enne selle adressaadini jõudmist. Tegelikult polnud kaardi taga muud kui ühe taani raadioamatööri organiseeritud korjandus Hansule advokaadi palkamiseks. Kuid Pirn, kellel Hansu saatusest aimugi polnud, seda ei teadnud.

Sänna tuumabaasi saladus

Igal juhul kujutas see postkaart nüüd, seitse aastat hiljem, julgeoleku tugevaimat argumenti Pirni spioonistaatuse kasuks.

„Julgeolek kahtlustas, et ma tulin Narvast tagasi Võrru tööle spetsiaalselt selleks, et luurata Sänna raketibaasi järele,“ jäi Pirnil asjast mulje. „Mult küsiti ja uuriti, mida ma Sänna baasist tean ja mida ma olen näinud. Noh, 1960. aastatel TPIs õppides ja suvel kodus puhates olin näinud, et ehitusmasinad liiguvad ja baasi ehitatakse, kuid mitte midagi muud. Samal ajal oskas lähedalasuva poe juures iga joodik jutustada, mis baas see niisugune on.“

Tegelikult oli Pirn kaubeldud Võru piimakombinaati tööle siis, kui ta suvel kodus puhkust veetis. Ehkki mehel kehtis veel suunamiskohustus Narva elektrijaama, pakuti talle kõrgemat palka ning taotleti täitevkomiteest eriluba ületulekuks. Muidugi oli see pakkumine, millest ei saanud loobuda. Piimakobinaadist läks ta mõne aja pärast edasi tööle Kolhooside Ehituskontorisse.

„Seda julgeolek mulle ette heitiski,“ meenutab Pirn. „Mulle räägiti: teil oli ju kõik olemas, miks asusite kuritegelikule teele? Teil oli hea töökoht, palk, korter, pere, lapsed, aiamaa. Milleks teile veel spionaazh?“

Kuu aega Riia julgeolekus üle kuulatud Pirn viidi viimaks Tallinna Patarei vanglasse. Ülekuulamistel uuriti talt üksikasjalikult kaheksa aasta taguste kontaktide kohta Ida-Saksamaal, nõuti kuupäevi ja nimesid. Ent nagu Pirn peagi mõistis, mäletas julgeolek tema toonaseid tegemisi Ida-Berliinis paremini kui ta ise: Ida-Saksa julgeolek Stasi oli raadioamatööride kohtumistel juba siis silma peal hoidnud.

Nõnda mõistis Pirn järk-järgult, et asi on enam kui tõsine. Lisaks temale oli arreteeritud veel üks raadioamatöör – tänaseks siitilmast lahkunud Jaan Kasak, kellel oli sõpru Soome raadioamatööride seas. Läbiotsimisi korraldati vähemalt 30 raadioharrastaja kodudes nii Võrus kui Tartus, et leida tõendeid radiofitseeritud spioonivõrgustikust. Tõendeid ei leitud, ent mõningaid pahandust tekitavaid esemeid – näiteks vana püssiloks – küll.

„Patarei on kõrge koht, sealt paistab Siber hästi kätte,“ annab Pirn endale aru, millises ohus ta viibis. „Õnneks mulle siiski ei paistnud.“

Olümpiamängude ajal (Tallinnas peeti Moskva olümpiamängude purjeregatt) koliti Pirn koos kaaslastega oma kongidest ümber Patarei haiglaosakonda ning kongid vabastati juhuks, kui mängude ajal peaks tekkima vajadus inimesi massiliselt arreteerida. Ka ülekuulamised katkesid olümpiamängude ajaks – ju oli julgeolekul pakilisemaid tegemisi.

Pirn ja Kasak vabastati 1980. aasta 12. detsembril ning sõidutati kahe julgeoleku Volgaga Tallinnast Võrru. Kriminaalasi lõpetati järgmise aasta aprillis, kui kõik lootused tõendeid leida olid julgeolekul lõplikult luhtunud. Vanglas veedetud suvi oli aga pannud põntsu mehe tervisele – vitamiinivaeguses lagunesid hambad, tekkisid ka mitmesugused muud hädad.

„Mäletan vanglas Mart Niklust, kes oli väga kogenud vang: näiteks jalutama ilmus ta palja ülakehaga, et maksimaalselt päevitada ja D-vitamiini saada,“ meenutab Pirn.

Oma kontakte kasutades sokutas Niklus teate raadioamatööride vastasest repressioonist ka Ameerika Häälde. Kuidas see küll õnnestus, uuris Pirn talt hiljem.

„Tuleb lihtsalt telefon võtta ja kaugekõne tellida,“ vastanud Niklus. „Need asjad käisid tegelikult palju lihtsamalt, kui KGB kahtlustas.“

Alo Lõhmus

Advertisements

Lisa kommentaar so far
Lisa kommentaarLisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: